Varnost na cesti

0
1482

Varnostni pas nosečnica namesti tako, da spodnji del poteka pod trebuhom, zgornji del pa prečno preko telesa. Ko se otroka rodi, pa ga od prvega dneva naučite, da je treba poskrbeti za varnost z varnostnim sedežem in ostalimi pravili.

Varnostni pas pri nosečnicah

Ali naj nosečnica uporablja varnostni pas ali ne je vprašanje, s katerim se najbrž sooča vsak par, ki pričakuje prvega otroka. Odgovor je enostaven – da. Ob tem pa je pomembno, da je varnostni pas nameščen tako, da spodnji del poteka pod trebuhom, zgornji del pa prečno preko telesa. Nikakor pa pas ne sme biti nameščen preko trebuha. Prav tako mora biti varnostni pas pravilno zategnjen; uporaba raznovrstnih zadrževalnikov, ki bi pomenili bolj ohlapno pripenjanje, pa ne nudijo več ustrezne zaščite v primeru nesreče. Pri sami vožnji lahko nosečnica, če je voznica, sedež pomakne malenkost nazaj, tako da ima več prostora med trebuhom in volanskim obročem, pri čemer pa je treba paziti, da lahko z obema rokama ves čas drži volanski obroč. V primeru, da je volan preveč oddaljen od telesa, bi to povzročilo, da v kritični situaciji voznica ne more pravilno reagirati. Tudi oddaljenost nog od pedala za plin, sklopke in zavore ne sme biti prevelika, da ne bi prišlo do težav v primeru zaviranja v sili. V času visoke nosečnosti je priporočljivo, da so nosečnice sopotnice in ne voznice.

Mirna, enakomerna vožnja

Tudi sama vožnja ne poteka nič drugače, seveda ob predpostavki, da voznica upošteva pravila varne vožnje. Na daljših poteh je treba načrtovati več postankov, tudi krajši sprehod je dobrodošel. Vožnja mora biti čimbolj enakomerna, brez sunkovitih pospeševanj in zaviranj, vsekakor pa je treba poskrbeti, da se nosečnica v avtomobilu počuti udobno in varno. Če pa ima nosečnica kakršnekoli težave, naj se o možnosti vožnje avtomobila posvetuje s svojim ginekologom.

 

Otroški sedeži

Otrok takoj po rojstvu postane udeleženec v prometu kot sopotnik. Sopotnik, ki sam ne zna in ne more izbirati načina prevoza. Za to so zadolženi starši, ki morajo zagotoviti, da bo vožnja otroka ne le udobna, temveč predvsem varna. Do petnajstega meseca starosti morajo biti dojenčki nameščeni v t. i. lupinici in obrnjeni v nasprotno smer vožnje, kar precej pripomore k večji varnosti, saj se otrok ob naglem zaviranju ali ob trku s celim hrbtom nasloni na sedež in so tako obremenitve na prsni koš in ramena manjše. Pri namestitvi lupinice je treba poskrbeti, da ni nameščena na sedež, pred katerim je zračna blazina, saj lahko ta ob sprožitvi povzroči poškodbe. Na sprednji sedež se lahko lupinica namesti le v primeru, da obstaja možnost izklopa delovanja zračne blazine. Tega sicer ne priporočamo. Za otroke, starejše od 15 mesecev, so na tržišču na voljo različni sedeži. V pomoč pri izbiri je lahko test otroških sedežev. Pomembno je, da otroški sedež zagotavlja ustrezno bočno zaščito, dokler otrok ne doseže 150 centimetrov višine.

Otroški sedeži za otroke po 15 mesecu starosti morajo zagotavljati ustrezno bočno zaščito do višine otroka 150 cm, po predlaganih določbah standarda R129 pa ugotavljanje bočne zaščite ni predvideno za otroke, višje od 135 cm. Po slovenskih predpisih morajo biti otroci pripeti v otroških sedežih do telesne višine 150 cm. Za večje otroke so na voljo sedeži z naslonom in sedeži brez naslona. Slednji so poznani pod vzdevkom »jahači«, ki pa ne nudijo primerne zaščite pri bočnih trkih. Po novih predpisih bo uporaba sedežev z naslonom dovoljena za najmanj 100 cm velike otroke, medtem ko bo uporaba jahačev dovoljena le za otroke, ki so večji kot 125 cm in tehtajo najmanj 22 kg. Uporabe jahača številni evropski avtomobilski klubi, ne priporočajo, vsekakor pa je bolje, da je otrok v jahaču, kot pa da sedi le na sedežu. V tem primeru namreč varnostni pas ne poteka pravilno preko otrokovega telesa, še več, ker je pas v bližini vratu, lahko ob trku povzroči hude poškodbe.

Najprimernejši pri namestitvi otroškega sedeža je nedvomno sistem isofix, saj ta poskrbi za stabilnejšo pritrditev sedeža. Zato je priporočljivo, da se ob nakupu vozila pozanimate, ali je vozilo opremljeno s sistemom isofix, še posebej, če načrtujete širitev družine.

Danijel Granda

https://www.amzs.si/

inštruktor varne vožnje, AMZS Center varne vožnje na Vranskem

Prejmite redne uporabne informacije za vašega otroka Brezplačno. Kliknite tukaj.

Ni objav za prikaz

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj