Umivanje rok otroka

0
2294
Umivanje rok
Umivanje rok

Umivanje rok je preprost postopek, s katerim se lahko prepreči prenos številnih nalezljivih bolezni.

Študije kažejo, da se v pol ure dotaknemo vsaj 300 površin, na katerih se nahajajo mikrobi, zato je pomembno, da si dovolj pogosto in pravilno umivamo roke. To je en od osnovnih higienskih ukrepov. Majhni otroci si ne znajo sami pravilno umiti rok, zato jim starši in vzgojitelji pri tem pomagajo ter jih nadzorujejo.

»Z umivanjem rok zmanjšamo prisotnost (potencialno patogenih) mikrobov na rokah in posledično možnost, da jih otroci vnesejo v telo, npr. v usta, na sluznice, v ranice na koži ipd. Starši so zgled otroku pri umivanju rok,« pojasnjuje Eva Grilc, NIJZ.

»Umivanje rok je preprost postopek, s katerim se lahko prepreči prenos številnih nalezljivih bolezni. Pomembno pa je, da se umivanje rok izvaja smiselno in natančno, kar pomeni, da rok ne umivamo vsepovprek, ter da takrat, ko je umivanje potrebno, to izvajamo temeljito,« pojasnjuje Tina Kamenšek, dipl. med. sestra.

Kdaj umivamo roke

Kamenškova svetuje, da roke umivamo po nečistih opravilih, pred izvajanjem čistih opravil ter vedno, kadar so vidno umazane. Še posebno skrbno umivamo roke pred pripravo jedi, pred jedjo, po uporabi sanitarij, po kihanju, kašljanju in dotikanju telesnih izločkov, po prijemanju živali ali živalskih iztrebkov, po stiku z bolnimi. Pri tem je pomembno dosledno in vestno umivanje rok v času razsajanja različnih bolezni.

Umivanje rok v vrtcu

»Pri delu z rokami se dotikamo različnih predmetov, snovi in drug drugega. Velikokrat se niti ne zavedamo, s čim vse pridejo v stik naše roke pri neposrednih dnevnih opravilih in kako pomembno je, da roke temeljito umivamo. Estetika gibanja in dela pri posameznem opravilu v vrtcu (obrok, nega, igra) nista pomembna zaradi videza, ampak predvsem zaradi preprečevanja širjenja okužb,« poudarjata Marjeta Podpečan in Katarina Jevšjak, organizatorki ZHR in prehrane. Roke si umivamo zato, da ne prenašamo klic z otroka ali strokovne delavke na hrano, posodo, površino, drugo osebo ter da se sami ne okužimo.

Navodila za umivanje rok:

  • stojimo v primerni in udobni oddaljenosti od umivalnika,
  • roke si zmočimo preko zapestij,
  • roke si namilimo preko zapestja (miljenje traja 10-15 sekund),
  • načrtno taremo roko ob roko – prste, med prsti, dlani, hrbtišče rok, nohti in zapestje (velikokrat se izpusti palca, zato je pomembno da nanju ne pozabimo),
  • roke splakujemo tako, da teče voda od komolcev k dlanem,
  • še enkrat namilimo roke samo do zapestja,
  • temeljito splaknemo, ker ostanki mila lahko dražijo kožo,
  • roke obrišemo,
  • zapremo vodo in odvržemo papirnato brisačko v koš.

Za učenje pravilnega umivanja rok lahko uporabimo motivacijo npr. pesmico (o prstkih), otroke učimo varčnega ravnanja z vodo, milom, papirnatimi brisačkami.

Eva Grilc

http://www.nijz.si/

Nacionalni inštitut za javno zdravje

Marjeta Podpečan

http://www.kranjski-vrtci.si/

organizatorka ZHR in prehrane, Kranjski vrtci

Tina Kamenšek

dipl. med. sestra

Prejmite redne uporabne informacije za vašega otroka Brezplačno. Kliknite tukaj.

Ni objav za prikaz

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj