Telesne spremembe v nosečnosti se v obdobjih stopnjujejo, nekatere se pojavijo, druge pa minejo. Vsaka nosečnica je unikatna.
V drugem trimesečju v nosečnosti se lahko pojavijo spodnje telesne spremembe. Preverite kako jih lahko lajšato na najlažji način.
Utrujenost in (jutranje) slabosti
Jutranje slabosti bodo redkejše, jejte večkrat po majhnih količinah. V hrani naj bo dovolj balastnih snovi, da bo prebava redna. Izogibajte se gaziranim pijačam, saj povzročajo napenjanje. Pri zgagi, slabi prebavi, napenjanju pijte janežev in komarčkov čaj, ki umirjata vetrove.
Utrujenost vas verjetno še vedno spremlja, je pa manj izrazita kot v prvem trimestru, zato si dnevno privoščite počitek. Pomaga sproščanje in zmerna telesna aktivnost. Vnašajte pestro prehrano s svežim sadjem in zelenjavo ter veliko tekočine, vode ali nesladkanega čaja.
Nekatere se boste srečale z nespečnostjo, zato vedno pred spanjem prezračite spalnico, temperatura naj bo vam primerna. Uporabljajte blazino pod bokom in med ali pod nogami. Pomaga tudi sproščanje pred spanjem.
Krepite mišice medeničnega dna
V drugem trimesečju bo uriniranje malo manj pogosto kot v prvem trimesečju. Redno krepite mišice medeničnega dna (Keglove vaje). Ne dvigujte težkih bremen, če že, pa ob dvigovanju, kašlju ali kihanju aktivirajte premo mišico v trebuhu in stisnite medenične mišice.
Zaprtost je pogosta težava, zato se redno rekreirajte. Jejte zelenjavo, sadje, polnozrnati kruh (pirin ali graham), mlečne izdelke (navadni ali probiotični jogurt, kislo mleko), mlečni sladkor (laktoza), suhe slive ali namočeno laneno seme (če je prebava redna) in pijte dovolj vode. Če se pojavijo hemeroidi:
- Ne stojte ali sedite predolgo.
- Za omiljenje bolečine uporabite hladne obkladke.
- Pomagajte si z zeliščnimi mazili, ki so na voljo v lekarni.
- Če so težave hujše ali se pojavi krvavitev, pojdite k zdravniku.
Če imate bel vaginalni izcedek in ta ne peče in ne srbi, je to normalen pojav v nosečnosti. Nožnica se vso nosečnost pripravlja na porod in povečan izcedek je eden od znakov za to:
- Ne uporabljajte odišavljenih mil; najboljše je umivanje le z vodo ali kislimi mili. Če se po odvajanju blata ne morete umiti, se vedno brišite od nožnice proti črevesju, ne obratno.
- Nosite spodnje perilo iz naravnih vlaken (bombaž), ne nosite nezračnega perila in tangic.
- Če izcedek peče in srbi, gre lahko za vnetje nožnice. Obiščite zdravnika, da presodi, če je potrebno zdravljenje.
Telo in počutje
V četrtem mesecu postane obseg prsi še večji, a so te manj občutljive in boleče. Povečanje dojk spodbudita estrogen in progesteron. Znotraj dojk se mlečne žleze že pripravljajo na proizvodnjo mleka. V dojkah se lahko kopiči dodatna maščoba.
Lahko se pojavijo občasni glavoboli, zato pijte dovolj tekočine. Ne obremenjujte oči z gledanjem televizije ali ekrana telefona in računalnika. Pri delu z računalnikom večkrat pomežiknite, poglejte stran od ekrana.
Vrtoglavica, omedlevica – kot odgovor na povečano koncentracijo hormonov med nosečnostjo, se krvne žile širijo; zmanjša se krvni tlak in pri nosečnici se lahko občasno pojavi omotičnost.
- Vstajajte počasi.
- Ne stojte dlje časa na enem mestu. Če začutite, da se vam vrti, se takoj usedite na stol ali na tla. Lahko se tudi uležete na bok.
- Izogibajte se slabše prezračenim in zaprtim prostorom.
- Pijte dovolj tekočine.
Krvavitev iz nosu in dlesni
Ker se med nosečnostjo poveča cirkulacija krvi, več krvi teče po telesnih sluznicah. Tako sluznice nosu in dihalnih poti nabreknejo, kar lahko omejuje pretok zraka in povzroča smrčanje in krvavitve iz nosu. Hormonske spremembe povzročijo, da sluznica nosu nabrekne, kar lahko povzroča zamašen nos. Te spremembe lahko povzročajo tudi lažje krvavitve iz nosu.
- Vlažite ogrevane prostore.
- Izogibajte se izrazitim spremembam temperature.
Povečan pretok krvi in mehčanje dlesni lahko povzroči krvavitve iz dlesni, ko si ščetkate zobe ali si jih čistite z zobno nitko.
- Zamenjajte ščetko za mehkejšo in manjšo.
- Po jedi očistite zobe z mehko ščetko, nitko in/ali medzobno ščetko.
- Primerne so zobne kreme brez penilcev (SLS – sodium lauryl sulphate), brez pesticidov (triklosan), brez konzervansov (parabeni) ter abrazivnih delcev, belilnih sredstev in saharina.
- Po ščetkanju izpljunite ostanek zobne paste in ustne votline ne izpirajte z vodo.
- Uživajte dovolj C-vitamina (sveže sadje, zelenjava).
Na začetku drugega trimesečje se naročite pri zobozdravniku (priporočljivo je, da ga obiščete že pol leta pred zanositvijo), saj sprememba hormonov vpliva na ustno zdravje. Vse vrste RTG preiskav so med nosečnostjo prepovedane. Anestetik za posege v ustih pa je izjemoma dovoljen v drugem tromesečju nosečnosti. Za odstranitev amalgamskih zalivk poskrbite pred nosečnostjo ali po zaključenem dojenju otroka.
Običajno se v tem času poveča apetit, zato izbirajte pestro prehrano.
- Izogibajte se kalorični hrani. Pomembna je kakovost, ne količina hrane. Uživajte živila, bogata z beljakovinami (meso, ribe, prekuhana jajca, trde sire) ter zelenjavo in sadje (bodite pozorni, sadje lahko vsebuje veliko sladkorja, npr. grozdje ). Izbirajte živila z nizkim glikemičnim indeksom.
- Pijte veliko tekočine.
- Jejte več obrokov, a količinsko manj. Po jedi ščetkajte zobe, če ščetke nimate vedno s seboj pa ustno votlino izperite z vodo, da odstranite ostanke hrane.
Otekanje nog in krčne žile
Zaradi povečanega zadrževanja vode med nosečnostjo, kar nastane zaradi hormonov, pride so otekanja gležnjev in prstov. Pomaga:
- Redna telesna aktivnost.
- Pogosto se sezujte, krčite prste nog in mišice meč, da povečate cirkulacijo.
- Masaža nog in hrbta.
- Knajpanje (izmenične tople in hladne kopeli).
- Kompresijske nogavice.
- Ne nosite prstanov.
- Močnejše otekline nog so lahko znak preeklampsije, zato je potreben pregled pri ginekologu, če se ob otekanji pojavi še glavobol ali svetlikanje pred očmi.
Pritisk maternice na vene lahko povzroči krče v nogah, še posebej ponoči.
- Masirajte prizadete dele.
- Redno hodite na sprehode.
- Uživajte hrano, bogato s kalcijem in magnezijem (lahko uživate tudi Mg in Ca tablete).
Tudi krčne žile blažite z zgoraj naštetimi nasveti, lahko pa poskusite tudi:
- Počitek z dvignjenimi nogami (višje od srca); kot med trupom in nogami naj bo top, ne pravi kot.
- Telovadne vaje za noge.
- Ne stojte predolgo na enem mestu, krajši sprehodi.
- Krema proti krčnim žilam, masirajte se le navzgor in pri tem vršite pritisk na mišice.
- Elastične (kompresijske) nogavice proti krčnim žilam, ki naj segajo vsaj do dimelj oz. hlačne nogavice za nosečnice.
- Izogibanje visokim petam – udobna in varna obutev.
Čutile boste gibanje ploda, sprva nežno in ne vsak dan, nato vse izraziteje.
Bolečine v hrbtenici nastanejo zaradi povečanja vode v vezeh, ki se zato raztegnejo in pritisnejo na živce pa tudi dodatne teže, ki ste jo pridobile v zadnjih mesecih, in bolj gibljivih sklepov, ki so značilni za nosečnost. Nujna sta gibanje in redna telovadba, pravilna drža ter previdnost pri dvigovanju bremen.
Spremembe na koži
Spremembe kot so nosečniške pege ali hiperpigmentacije po porodu večinoma v nekaj mesecih izginejo.
Strije povzroča raztezanje kože in niso nič drugega, kot razpoke vezivnega tkiva. So v veliki meri genetsko pogojene, po porodu bodo brazgotine vedno manj vidne, a bodo ostale.
- Masirajte se z vlažilnim mlekom, ki hladi in blaži napetost v koži, a ne preprečuje strij.
- Uporabljajte kreme ali olja, bogate z vitaminom E.
- Težo pridobivajte počasi in kontrolirano.
- Pijte dovolj tekočine
Zaradi povečanega srčnega utripa in potenja, se oblačite v oblačila iz naravnih vlaken. Vaše aktivnosti naj bodo zmerne, in pijte dovolj tekočine (do tri litre vode na dan).
Opozorilo: pred jemanjem zdravil, pripravkov, uporabo alternativnih pripomočkov ipd. se posvetujte z zdravnikom.
Pri težavah in bolečinah v mišicah pomaga tudi Bownova terapija. Prijetna sprostitev 🙂