Razumevanje potreb partnerja in ponovna povezava

0
51

Partnerski odnosi lahko postanejo bolj uspešni in zadovoljujoči, ko se osredotočimo na razumevanje potreb partnerja.

4 točke za razumevanje partnerjevih potreb

Aktivno poslušanje:

Posvetite se partnerjevemu izražanju in bodite prisotni v trenutku. Poslušajte ne le besede, ampak tudi telesno mimiko, podton, čustva in potrebe, ki jih partner izraža. Del aktivnega poslušanja je, da partnerja poslušate, da pove svoje mišljenje do konca, brez prekinitev, ko zaključi, mu s svojimi besedami ponovite, kar je povedal. S tem preverite, ali ste razumeli njegovo mnenje, hkrati pa tudi partnerju podate informacijo o tem, ali je dovolj razumljivo izrazil svoj pogled oz. mu date priložnost, da še svoje mnenje obrazloži.

Empatija:

Poskušajte se postaviti v partnerjeve čevlje in razumeti, kako se počuti. Pokažite sočutje, razumevanje in podporo. Empatija je del posameznikove čustvene inteligence. V partnerskem odnosu je zmožnost sočustvovanja in razumevanja čustev, misli ter stališč drugega partnerja. Predate mu občutek, da ste čustveno povezani njim, da ga zaznavate in razumete, kaj doživlja in vidite stvari tudi z njegovega vidika, ter da ste odprti za njegove potrebe, in mu predstavljate oporo. Empatija je povezana z aktivnim poslušanjem, saj vključuje poslušanje brez obsojanja in prizadevanje, da se soočite s partnerjevimi čustvi, kar pa pripomore k poglobitvi odnosov, medsebojnemu zaupanju, razumevanju in občutku bližine.

Spoštovanje različnosti:

Spoštujte partnerjeve stališča, mnenja in pristope k starševstvu. Različnosti so normalne in pomembno je, da se sprejemajo in spoštujejo, so tudi priložnost za osebnostno rast. Vsak od vaju je v razmerje prinesel svoje vzorce vzgoje, stališča in morda tudi kulturo. Pri spoštovanju različnost naj bo v ospredju tudi pomembnost sodelovanja in spoštovanja za dobrobit otroka, da bosta pri svojem pristopu do vzgojnih situacij usklajena.

Razlike v pogledih na vzgojo
Vzgoja otroka je lahko področje, kjer se lahko pokažejo razlike med ženskami in moškimi. Na primer, ženske se včasih bolj osredotočijo na čustveno plat starševstva, medtem ko moški morda bolj poudarjajo praktične vidike. Moški lahko dajejo večji poudarek na otrokovih dosežkih in neodvisnosti, medtem ko so ženske lahko bolj usmerjene v vzpostavljanje čustvene vezi in skrbi za dojenčka. Pomembno je, da se partnerja zavedata teh razlik in ju spoštujeta, saj je za otroka najbolje, da spoznava in je vključen v oba vidika vzgoje. Najpomembnejše je, da sta usklajena glede ključnih odločitev in da sta odprta za kompromise, da bi dosegla skupne cilje pri vzgoji otroka.

Vprašanja in pogovor:

Če česa ne razumete ali potrebujete več informacij, postavljajte vprašanja in se pogovarjajte s partnerjem. Postavljajte odprta vprašanja, ki spodbujajo k opisovanju, razlaganju, pojasnjevanju. Spodbujajte odprt dialog in iskanje skupnih rešitev. Izognite se obsojanju, kritiziranju, pretiranemu dajanju nasvetov in usmerjanju po »vašem programu«.

6 idej za ponovno povezavo s partnerjem  

Skupni interesi in hobiji:

Poiščita skupne interese ali hobije, ki vaju povezujejo. Skupaj se vključujta v aktivnosti, ki vaju osrečujejo in krepita občutek povezanosti. Če imata različne hobije in zanimanje, vsak predlaga enega, in vključita v vajin tedenski / mesečni urnik prostor za oba hobija oz. aktivnost.

Romantični čas in ohranjanje intimnosti:

Namensko si rezervirajta čas za romantične trenutke. Organizirajta si zmenke ali skupaj preživita čas brez otroka, da obnovita čustveno povezanost. To vključuje fizično intimnost, kot tudi čustveno povezanost in vzajemno podporo.

Izražanje hvaležnosti:

Izkažita si hvaležnost za prispevke in prepoznajte napore partnerja. Poudarjanje pozitivnih vidikov v razmerju lahko okrepi povezanost.

Iskanje podpore:

Če se počutita preobremenjena ali potrebujeta dodatno podporo, poiščita zunanjo pomoč za gospodinjska dela in občasno krajše varstvo.

Družinski projekti:

Sodelujta pri skupnih družinskih projektih ali ciljih. To lahko vključuje načrtovanje počitnic, preurejanje doma ali udeležbo na družinskih dogodkih.

Terapevtska pomoč:

Če se težave nadaljujejo ali postajajo resnejše, se lahko obrneta na strokovnjake, kot so zakonski terapevti ali svetovalci za družinske odnose. Strokovnjaki vam lahko pomagajo pri: razumevanje potreb partnerja, razreševanje izzivov in izboljšanje povezanosti v partnerskem odnosu. Poleg tega se lahko udeležite tudi delavnic za starše ali se vključite v podporno skupino za starše.

Pogovor o obisku terapije
Ko moški izrazi zadržke glede terapije, je ključno, da ga poslušate in skušate razumeti njegove pomisleke. Na primer: “Razumem, da se ti zdi terapija lahko neprijetna, a zdi se mi, da bi nama lahko pomagala izboljšati najin odnos in starševstvo.” Predstavite mu, da terapevtska pomoč ni znak šibkosti, ampak priložnost za rast in izboljšanje odnosa. Navedite mu morebitne koristi terapije, kot so boljše razumevanje med vama, izboljšanje komunikacije in skupno soočanje s težavami. Prav tako mu ponudite možnost, da se na začetku udeleži le ene seanse terapije, da oceni, ali bi se počutil bolje in ali bi terapija lahko koristila vajinemu odnosu. Vključite ga v odločitve in postopoma gradite zaupanje v terapevtski proces.

Zavedajte se, da je vzdrževanje povezanosti in razumevanje potreb partnerja stalni proces, ki zahteva zavesten trud, odprtost in sodelovanje obeh strani.

dr. Katja Kozlovič

https://lanimaj.si/

Zakonska in družinska terapevtka, izvajalka igralne terapije ter kadrovska svetovalka

Prejmite redne uporabne informacije za vašega otroka Brezplačno. Kliknite tukaj.

Ni objav za prikaz

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj