Preverite možnosti uveljavljanja pravice za otroke, ki potrebujejo posebno nego.
a) Delno plačilo za izgubljen dohodek
Delno plačilo za izgubljen dohodek je dohodek, ki ga prejema starš, ki je zapustil trg dela oziroma se je zaposlil za krajši delovni čas zaradi nege in varstva otroka s težko motnjo v duševnem zdravju ali težko gibalno oviranega otroka. Pravico lahko koristita oba starša polovično (oba starša zaposlena za polovični delovni čas).
Če starš neguje in varuje dva ali več otroka z zmerno motnjo v duševnem in/ali gibalni oviranosti je upravičen do 30% višjega delnega plačila za izgubljen dohodek. Nadomestilo pravice je v višini bruto minimalne plače mesečno. Pravica se dodeli za čas veljavnosti zdravniškega mnenja komisije, ki je pooblaščena, vendar ne dlje od 18. leta starosti otroka, v primeru šolanja do 26. leta starosti otroka. Vlagatelj in otrok morata imeti vsaj začasno prebivališče in dejansko bivati v Republiki Sloveniji.
b) Dodatek za nego otroka
Dodatek za nego otroka je mesečna denarna pomoč namenjena staršem, ki varujejo in negujejo otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo ter je namenjen kritju povečanih življenjskih stroškov, ki so posledica zdravstvenega stanja otroka.
Vlagatelj in otrok morata imeti vsaj začasno prebivališče in dejansko bivati v Republiki Sloveniji, krajevna pristojnost se opredeli glede na otrokov naslov. Vlogo »OBRAZEC N-1« se odda po rojstvu in se prizna s prvim dnem naslednjega meseca v trajanju, ki ga opredeli zdravniška komisija v podanem mnenju vendar ne dlje kot do 18. leta starosti otroka, v primeru šolanja do 26. leta starosti otroka.
Višina dodatka za nego otroka je 118,48 EUR, v primeru težke ali funkcionalno težke motnje v duševnem razvoju in/ali težke ali funkcionalno težke gibalne oviranosti in/ali primeru določene bolezni znaša dodatek za nego otroka 236,97 EUR.
c) Pravica staršev do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva
Starš, ki varuje in neguje težje gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka (od 3. do 18. leta starosti otroka – k vlogi je potrebno priložiti zdravstveno dokumentacijo). Več o tej pravici je zapisano pod točko 4.
(Vir: MDDSZEM, E-Uprava, zakonodaja)