Zavračanje nove hrane, ki je otrok še ne pozna, je povsem normalno, zato je priporočljivo, da pri uvajanju novih živil tudi sami jeste enako hrano.
Uvajanje dopolnilne hrane ni odvisno le od izbora živil, ki se jih uvaja, ampak tudi od tega, kako in na kakšen način se živila uvaja, kdaj in kje, ter kdo živila uvaja. Posebno pozornost namenite spodnjim napotkom.
Nova živila vedno uvajajte le, ko je otrok zdrav.Vzemite si čas za uvajanje hrane
Dojenčka hranite počasi in potrpežljivo. Spodbujajte ga k hranjenju, a ga ne silite. Igrače, risanke, pametne naprave ipd. ne sodijo za mizo. Za mizo prav tako ni prostora za besede starejših otrok ali vas, kot so: »fuj«, »tega ne maram«, ker mlajši otroci to hitro razumejo. Eno in isto živilo se otroku lahko v roku nekaj dni ponudi večkrat, tudi do 15-krat, preden bo nov okus sprejel, bodite vztrajni.
Čas hranjenja je čas učenja in izkazovanja ljubezni
Dopolnilno hrano vedno uvajamo, ko je dojenček dobro razpoložen, naspan in ne preveč lačen. Med hranjenjem se pogovarjajte z njim in vzpostavite očesni kontakt. Hrano naj raziskuje, vonja, okuša, tipa, si jo sam nosi v usta. Priporočljivo je, da ima otrok svoj krožnik, da boste lažje ocenili, koliko hrane je zaužil.
Zavračanje nove hrane
Zavračanje nove hrane, ki je otrok še ne pozna, je povsem normalno, evolucijsko pogojeno. Priporočljivo je, da pri uvajanju novih živil tudi sami jeste enako hrano, saj jo bo otrok tako lažje sprejel. V kolikor določeno živilo zavrača dalj časa, poskušajte z eksperimentiranjem. Pripravite različna živila skupaj, da dobite novo kombinacijo okusov, barv, teksture. Bodite iznajdljivi. Otroka vključite v pripravo obroka (nabiranje zelenjave na vrtu/tržnici/trgovini, čiščenje zelenjave ipd.).
Priprava hrane in higiena
Pazljivost je potrebna tudi pri pripravi hrane, predvsem zaradi mikrobiološke kontaminacije, ki je glavni vzrok za pojav drisk in bruhanja pri otrocih. Paziti je treba na higieno rok in higieno delovne površine. Živila, predvsem sadje in zelenjava, morajo biti dobro oprana. Plesnivo sadje, kruh ali druga plesniva živila vedno v celoti zavržemo.