Posvečena ura po porodu pomeni neprekinjen stik med materjo in otrokom vsaj eno uro po porodu.
Posvečena ura je čas, ko prestavimo vse nepotrebne rutinske posege in postopke za vsaj eno uro (tehtanje, merjenje, aplikacija kapljic v oči in drugo).
Zdravstveni delavci lahko v tem času nemoteno namestijo identifikacijske zapestnice, porodijo posteljico, popkovnico prekinejo na maminem trebuhu, oskrbijo morebitne poškodbe porodnih poti, kontrolirajo poporodno krvavitev. Med porodom je vse osredotočeno na želje in ugodje mame, po porodu pa je treba poskrbeti tudi za novorojenca, čim bolj nemoteče v procesu navezovanja. Posvečena ura po porodu je za prilagoditev novorojenca na izvenmaternično življenje izredno pomembna.
Četrti korak od »10 korakov do uspešnega dojenja« obvezuje porodnišnice z nazivom Novorojencem prijazna porodnišnica, da novorojenca takoj po porodu položijo k materam v stik koža na kožo za najmanj eno uro in spodbujajo matere k opazovanju pripravljenosti njihovih otrok za dojenje ter jim, če je to potrebno, ponudijo pomoč.
Carski rez in posvečena ura
Tudi pri carskem rezu ni razloga, da ne bi omogočili stika koža na kožo otroka in mame, medtem ko šivajo operacijsko rano. Tako se lahko tudi mamam s carskim rezom, ki niso v splošni anesteziji, omogoči takojšnje navezovanje in hitrejšo vzpostavitev dojenja, otroku pa vse pozitivne učinke stika koža na kožo po porodu in mirno prvo uro po porodu, ki jo potrebuje.
Če je mama v splošni anesteziji, novorojenčka dobi na prsi oče. Golega otroka osebje poliži na mamine ali očetove gole prsi in ga pokrijejo, tako da mu glavica gleda ven in ga tako pustijo vsaj 1 uro. Če stik zaradi medicinskih razlogov pri otroku (ali mami) ni možen takoj po porodu, ga omogočijo takoj, ko je možno. Potem ko ima novonastala družina nemoteno prvo uro po porodu, lahko osebje nadaljuje z ne nujnimi intervencijami, torej s prvo oskrbo novorojenčka.
Starši morate biti poučeni o pomembnosti posvečene ure po porodu, a hkrati morajo zdravstveni delavci upoštevati, če je ne želite.