Otrok v tem odbdobju je navdušen nad premikanjem po prostoru, zavedati se začne svojih sposobnosti gibanja. Že povsem samostojno stoji. Samostojno drži žlico pri hranjenju.
Opisali smo nekatera značilna vedenja za določeno starostno obdobje. Preglednica služi le kot opis vedenja večine otrok v določenem starostnem obdobju in ne nadomesti pregleda pri pediatru, ki je najbolj kompetenten za oceno otrokovega razvoja. V primeru, da menite, da razvoj vašega otroka odstopa od tipičnega, se posvetujte z izbranim pediatrom.
Pregled uporabljajte le informativno. Časovno smo zapisali vedenja najbolj zgodaj, kot se pojavijo. Pri dojenčku lahko en teden v razvoju pomeni veliko, zato bodite potrpežljivi in pozorni.
11. mesec
Gibalni razvoj
- Navdušen je nad premikanjem po prostoru, zavedati se začne svojih sposobnosti gibanja. Že povsem samostojno stoji. Poskuša napraviti prve korake.
- Ravnotežje ni še zanesljivo, zato sprva obvlada le hojo po povsem ravnem terenu.
- Prvi koraki so na širši bazi, kar imenujemo širokotirna hoja. Roke so lahko dvignjene in razširjene v komolcih, s čimer si pomaga loviti ravnotežje. Če ga med hojo zmotimo, se praviloma sesede na ritko. Hitre menjave smeri ali hitrosti hoje še ne zmore.
- Vse bolj se osamosvaja in odklanja pomoč pri gibanju.
- Samostojno drži žlico pri hranjenju. Prijemlje jo še z obema rokama, a dominantnost ene roke postaja bolj izrazita.
Duševni razvoj
- Ne zna še deliti stvari s sovrstniki. Še vedno je osredotočen nase. Ne zna se še vživeti v občutke drugih, čeprav tudi sam zajoka, ko joka vrstnik ali pa mu ponudi igračo.
- Ponavlja začetne zloge v besede. Razume pomen nekaterih besed: ne, pa-pa, am-am. Prepozna svoje ime in imena svojcev. Prepozna predmete v okolici in jih ob poimenovanju tudi pokaže.
Igre
- Rad polni in prazni košare, kotali žogo ipd. Uči se kaj je nad/pod, notri/zunaj ipd.
- S stolčka meče predmete in kriči, dokler jih ne poberete.
- Pesmice spremlja s ploskanjem.
- Všeč mu je, ko mu starši s pomirjajočim glasom berejo pravljice. Mogoče bo hotel ves čas poslušati isto pravljico, povedano na vedno enak način (zapomnil si bo večkrat slišane besede).
- Trudi se, da bi sestavil predmet ali našel igračko, uživa v razvrščanju igrač, postavljanju visokih stolpov.
12. mesec
Gibalni razvoj
- Hoja ob opori je vedno bolj samozavestna. Precej otrok že samostojno hodi. Ob tem imajo dvignjene roke, stopajo na široko, s celim stopalom.
- Roke so vedno bolj pod nadzorom. V roki drži dva predmeta, riše črte z debelim svinčnikom, drži žlico …
Duševni razvoj
- Običajno ob letu izgovarja tri do štiri dvozložne besede. Razume pa jih 20–50. Spremlja pogovor odraslih in se zraven oglaša. Predmete in dejanja poimenuje po svoje.
- Pozna vsakdanjo rutino. Hoče sodelovati in pomagati v družinskih opravilih. Oponaša vedenje odraslih. Razume enostavna navodila, še posebej, če jih spremljajo geste.
- Rad ima družabne dogodke, čeprav se drži ob starših. Občasno se vključi v igro vrstnikov.
- Postaja samostojen pri hranjenju. Sprejme krajše, nekajurne ločitve od staršev. Daljše obdobje se samostojno igra.
Igre
- Čim več svojega prostega časa posvetite otroku. Igrajte se z njim. Izbirajte igrače in igre, ki so primerne njegovi starosti. Otrok se vse bolj osamosvaja. Vse hoče poskusiti, ne prepozna pa še nevarnosti, zato pazite, da se ne poškoduje. Ne pozabite, da so tako dobre kot slabe izkušnje vzgojne.
- Opisujte mu predmete in se z njim pogovarjajte, da bo bolje razvijal govorne sposobnosti.
- Malček je sedaj v obdobju intenzivnega telesnega in gibalnega razvoja, zato vsak dan pojdite z njim na prosto, čim manj uporabljajte voziček in nahrbtnik, čimveč naj se giblje sam.
- Z otrokom se zabavajte, igrajte, telovadite, pogovarjajte in uživajte v njegovi družbi.