Na splošno velja, da je zdravniško pomoč potrebno poiskati takrat, ko sumite, da je nekaj narobe z govornim razvojem vašega otroka.
Prej kot se prepozna motnja govora, bolje se lahko otroku pomaga. Če otrok ne govori, so lahko razlog tudi okvare sluha ali prirojene deformacije. Tudi v tem primeru je pomembno zgodnje odkrivanje.
Če dve leti star otrok še ne govori, to ni nujno razlog za zaskrbljenost. Čeprav otroci te starosti običajno že uspejo obvladati veliko besed in tvorijo preproste stavke, morda vaš otrok spada med tako imenovane »pozne govorce«. To so otroci, ki sprva ne govorijo in začnejo govoriti nenadoma. V tretjem letu je že v koraku s sovrstniki. Kljub temu pa je smiselno, da v primeru, če otrok pri dveh letih starosti še ne govori, za nasvet vprašate strokovnjaka.
Ko je otrok star tri leta ali več in še ne govori, pa je treba ukrepati. Če v tej starosti otrok ne govori, lahko to kaže na motnjo v razvoju – motnja govora. Ker vsaj v tej starosti kaže molk vašega otroka z motnjo v razvoju. Torej je to sprožilo in zakaj ravno vaš otrok ne govori, je treba pojasniti z obsežnimi študijami.
Vzroki, zakaj otrok ne govori
Pomembno vlogo ima starost vašega otroka. Normalen jezikovni razvoj sledi določenim korakom. Možni razlogi za to, da vaš otrok ne govori, so lahko naslednji:
- Otrok je pozen govorec
- Okvara sluha ali gluhost – morda otrok ne govori, ker ne sliši
- Motnja v razvoju govora
- Prirojena nemost zaradi genetskih dejavnikov
- Nemost zaradi fizioloških dejavnikov (na primer poškodbe ali odsotnost glasilk ali grla)
- Mutizem – otrok ne govori zaradi psiholoških vzrokov
- Avtizem
- Afazija – motnja v jezikovni dejavnosti