Starši se morate ponoči spočiti, da boste lahko tudi naslednji dan polni energije in nudili otroku vso energijo. Omogočite si dober spanec tudi z malenkostmi, ki vam bodo veliko doprinesle, preberite nekaj namigov.
Naslednjih 10 enostavnih korakov vam bo povedalo kako:
- Odrecite se kofeinu, nikotinu in alkoholu pozno popoldne in zvečer. Popoldanska skodelica kave ali cigareta lahko vaš spanec potisneta ure in ure v prihodnost, več kot kozarec ali dva vina ali piva pa ga naredi manj trdnega. Ne pozabite. Kofein se ne nahaja le v kavi in pravem čaju ampak tudi v čokoladi, dietnih tabletah, zdravilih in veliko brezalkoholnih pijačah.
- Telovadite, a končajte vsaj tri ure preden odidete v posteljo. Svojemu telesu morate omogočiti počitek po vadbi.
- Vaša spalnica naj ima primerno temperaturo, prav tako pa poskusite preprečiti vdor svetlobi ali hrupu, ki bi vas lahko prebudila iz rahlega spanca. Večina ljudi bolje spi v hladnejši sobi. Če imate težave s hrupom, razmislite o nakupu generatorja za šum, ki lahko zvoke iz ulice preglasi z enakomernim šumenjem.
- 15-20 minutni dremež podnevi lahko izboljša budnost, izostri spomin in načeloma ublaži simptome utrujenosti. Vendar ne pozabite, da spanec podnevi lahko povzroči motnje pri trdnem spanju ponoči.
- Ko ste ustvarili vsakodnevno večerno rutino za svojega dojenčka, naredite isto še zase. Uro ali več pred spancem odložite račune ali delo, ki ga niste mogli opraviti v pisarni. Privoščite si toplo kopel, v katero nakapljate eterično olje z izvlečkom sivke ali kamilic, popijte skodelico zeliščnega čaja ali toplega mleka in, preden ugasnete luč, v roke vzemite zanimivo knjigo.
- Če ne morete zaspati po 30 minutah, se ne premetavajte in obračajte v postelji. Vstanite, odidite iz sobe in prisluhnite pomirjajoči glasbi ali berite, dokler ne postanete zaspani. Ne morete se prisiliti k spanju, če niste zaspani.
- Svojo posteljo uporabljajte samo za spanje in spolnost. Če ste v postelji navajeni plačevati račune ali gledati TV, s tem prenehajte. Vaša postelja naj vas spominja le na aktivnostmi povezanimi s spanjem. Ne pozabite: poskusite sprazniti svojo glavo in časa za spanec ne uporabljajte za reševanje svojih dnevnih težav.
- Če začutite, da postajate zaspani na zofi ali gugalnem stolu v otroški sobi, vstanite in se prisilite k odhodu v posteljo. Če se boste navadili spati kjerkoli razen v postelji lahko kasneje privede do težav s spancem.
- Izogibajte se obilnim obrokom malo pred odhodom v posteljo. Če pa pred spanjem potrebujete prigrizek, si privoščite hrano z veliko ogljikovih hidratov, kot je krožnik žitaric. Ta hrana lahko celo spodbudi spanec.
- Če ne morete zaspati, ker se vam po glavi podijo različne misli, si zraven postelje pripravite beležnico, v katero jih lahko zapišete in kjer vas lahko počakajo do jutra.
Še nekaj nasvetov…
- Zbudite otroka in ga nahranite, preden greste spat.
- Nahranite ga takoj, ko začne jokati in zaspite takoj, ko se umiri.
- Vstaja naj le eden od staršev.
- Če se v joku zbuja zaradi kolik, mu dajte piti čaj za dojenčke proti napenjanju, kapljice proti napenjanju ali ga masirajte.
- Ko rastejo zobki, v hladilniku ohladite igračo za grizenje ali pa v lekarni kupite mazilo za dlesni.
- Čez dan mu pustite spati, a ne utišajte običajnega dnevnega hrupa, zvečer pa ustvarite pomirjajočo atmosfero. Tako se bo lažje navadil ritma
spanja. - Pred spanjem ne pozabite na vajin »obred« (umivanje, crkljanje, petje uspavanke…).
Pri vsej aktivnosti čez dan (pa tudi ponoči) zaspim takoj ko se uležem, brez težav 🙂