Tina Bregant, dr. med., Pediatrična klinika Ljubljana, nam je razkrila, kaj vse znajo otroci pri enem letu starosti.
Tina Bregant, dr. med., Pediatrična klinika Ljubljana, nam je razkrila, kaj vse znajo enoletniki, tako na kognitivnem področju, na področju govora in tudi na gibalnem področju. Najpogostejše prve besede so mama, ata, traktor ali avto, otroci pri tej starosti znajo dati pa-pa, poljubček, kazati stvari in v drugem letu znajo otroci že tvoriti prvi stavek. Obstajajo pa velike razlike med otroci, saj so nekateri otroci bolj razviti na gibalnem področju, drugi na govornem, tretji pa na miselnem. Več v posnetku.
Večina staršev ima mogoče občutek, da otrok okrog enega leta ne napreduje več, ampak seveda ta razvoj ni tako skokovit. Spremembe so drugačne. Hoja je najbolj evidentna. Enoletnik se prvič loči od staršev, ker gre recimo mama v službo in je pomembno, da zna nekatere zadeve že skomunicirati z drugimi, vrstniki pa v tem času še niso tako pomembni.
Že mali novorojenček je zmožen komunikacije z materjo, z vokali, govorom. Enoletnik zna s celim telesom komunicirati, devetmesečnik pa že zna na primer kazati, kaže na predmete, zna že pomahati papa. To je že gesta, ki nakazuje govor. Geste so predhodnice govora. To že vemo pri otrocih z downovim sindromom, imajo geste najprej, potem pa možnosti za razvoj govora. Potem počasi začne pošiljati poljubčke. To je že predhodnica stavka. Tri besede ima že enoletnik, ki so še vedno enake: mama, ata in avto.