Ko bo prišel dan poroda boste odhiteli v porodnišnico, zato si v torbo pripravite že pred tem potrebščine, ki jih boste v porodnišnici potrebovali.
V pogovoru z Brigito Grum, dipl. medicinsko sestro iz Šole za starše Ljubljana, boste izvedeli katere potrebščine nosečnica prinese seboj v porodnišnico.
Osebni dokumenti:
- kartica zdravstvenega zavarovanja,
- napotnica za porodnišnico, ki jo izda izbrani ginekolog,
- napotnica za reševalno vozilo, ki jo prav tako izda izbrani ginekolog,
- materinska knjižica,
- originalni izvidi krvne skupine, RH-faktor, War, HbsAg,
- izvid toksoplazme,
- ICT (posredni Coombsov test),
- veljaven osebni dokument (na katerem je cela številka EMŠO),
- za tuje državljanke – veljaven potni list.
Osebni pripomočki oz. pribor za osebno nego:
- zobna krtačka,
- zobna pasta,
- milo,
- glavnik,
- krema,
- deodorant,
- brezbarvni vazelin za ustnice (ki ga je pametno imeti s seboj že v porodni sobi, saj se ustnice zaradi dihanja izsušijo),
- bombažni vložki,
- mrežaste hlačke za enkratno uporabo,
- bombažne hlačke,
- modrček za dojenje,
- prsne blazinice,
- nogavice in copate.
Zgoraj naštete stvari so obvezne, nosečnica pa lahko prinese s seboj tudi:
- svojo spalno srajco, ki mora biti prilagojena za dojenje,
- kopalni plašč oziroma jutranjo haljo,
- nastavke za dojenje oz. za boleče bradavice ali kremo, ki jo uporabi, če se te pojavijo.
Zaželeno je, da imate nosečnice s seboj porodni načrt oziroma potrdilo za porodnega spremljevalca. Ta vas lahko spremlja tudi brez opravljenega tečaja, če si to želita oba in sta oba zdrava. Glede na to, da ni nujno, da sta porodnica in spremljevalec sprejeta v porodni blok sočasno, je priporočljivo, da imate potrdilo vloženo v materinsko knjižico. Nosečnice v nekaterih porodnišnicah dobite spalne srajce, primerne za dojenje, zavitek higienskih vložkov, mrežaste hlačke za enkratno uporabo in brisače.
V kolikor jemljete kakršna koli zdravila oziroma terapijo za zdravljenje bolezni, ki traja med ali pa izven nosečnosti, tudi to prinesete s seboj. Ostala zdravila, ki bi bila morda potrebna v času (proti bolečinam in ostalo) bivanja v porodnišnici, pa dobite tam oziroma vam jih predpiše zdravnik. Zaželeno je tudi, da se že pred porodom odločite za ime otroka.
Prepovedane oziroma nepotrebne reči
Izrecno prepovedanih stvari ni, so pa nepotrebne razne elektronske naprave, kot so prenosni računalniki, predvajalniki glasbe in podobno, saj boste po porodu zaposlene in vam ne bo dolgčas. Če s seboj prinesete mobilni telefon, je zelo zaželeno, da je čez dan ugasnjen, saj moti proces v bolniški sobi, moti dojenje, vas obremenjuje, služil pa naj bi predvsem za obveščanje in sporočanje novic sorodnikom, ne pa da ste nanj vezane.