Izzivi pri privzgoji prehranskih navad se lahko pojavijo. A bodite pri uvajanju bodite vztrajni, otroku ponuditi novo živilo tudi 15-krat, da ga sprejme. Kadar nekega živila otrok ne želi sprejeti ga v hranjenje ne silite. Ampak isto živilo ponudite pri naslednjem obroku ali naslednji dan.
2 najpogostejša izziva pri privzgoji prehranskih navad
Monotona prehrana
Izbirčnosti otroka se lahko nadaljuje iz obdobja uvajanja prvih živil in vodi v neješčost. Prehrana neješčih otrok je monotona, največkrat z nizkim vnosom sadja in zelenjave. Zaradi česar je oblikovanje zdravih prehranskih navad težje, česar se zavedajo tudi starši. Starši poskušajo otrokovo prehrano in/ali energijski vnos izboljšati tako, da otroka silijo k hranjenju, ga podkupijo/nagradijo s prigrizki (»če poješ to, dobiš to«), moledujejo. Vsi omenjeni pristopi so za malčka stresni. Hkrati neješčnosti pa ne izboljšajo in jo pogosto še dodatno okrepijo. Pomembno je, da otroku v obrokih vedno znova ponujamo raznolika živila (tudi če jih sprva ne sprejme). A vedno pustimo prostor za živilo, ki ga je otrok že sprejel in ga rad poje. Sladkarij in ostalih prigrizkov ne prepovemo, temveč občasno ponudimo kot smiseln del obroka (npr. enolončnica in jabolčni štrudelj).
Ne zamenjujte živil
Kadar otrok obroka ni pojedel do konca, mu nikar ne ponujajte nadomestnih živil in ne pustite poseganja po prigrizkih. Obrok v tišini odnesite izpred otroka in počakajte do naslednjega obroka. Ko bo čas za naslednji obroki bo otrok zagotovo lačen in z veseljem pojedel prejšnji obrok. Med obrokoma naj otrok za žejo pije samo vodo in ne domačih sadnih sokov niti sirupov ali kakršnih koli drugih sladkih pijač. Za energijsko zgostitev obroka se namesto sladkih pijač in prigrizkov svetuje uporaba hladno stiskanih rastlinskih olj iz družine omega-3, ki se jih doda v že pripravljen obrok ali solato. Omenjena olja namreč niso primerna za toplotno obdelavo.