Razlikujemo načrtovani carski rez in urgentni (nujni) carski rez. O nujnem carskem rezu govorimo, ko med porodom ugotovijo, da je zaradi sprememb, ki so se pojavile med porodom potrebno porod zaključiti s carskim rezom.
Čeprav sta načrtovani in nujni carski rez v izvedbi enaka, obstaja med njima ena bistvena razlika. V primeru nujnega carskega reza gre za stanje, kjer se z zaključkom poroda mudi in je dragocena vsaka sekunda. Takrat je potrebno kar se da hitro pripraviti operativno polje: umije se trebuh nosečnice in po potrebi z urinskim katetrom izprazni sečni mehur. Anestezist se odloči za tisto vrsto anestezije, ki je za trenutno stanje najugodnejša. Oba, nujni in načrtovani carski rez se lahko naredita v spinalni anesteziji ali v splošni anesteziji.
Spinalna anestezija
Prednosti spinalne anestezije so, da nosečnica/porodnica lahko doživlja porod pri zavesti. Poleg zmanjšanja tveganj povezanih s splošno anestezijo, je to za porodnico pomembno tudi iz psihološkega stališča, saj sliši jok novorojenčka in če poteka ugodno, otroka vidi še pred koncem operativnega posega. V primeru nujnega carskega reza je pogosto s posegom potrebno pričeti praktično takoj. Takrat običajno ni dovolj časa za spinalno anestezijo. Saj je čas, ki je potreben, da s posegom pričnemo nekoliko daljši, kot v primerjavi s splošno anestezijo. Splošno anestezijo se uporabi na željo nosečnice/porodnice ali če se zaradi možnih zapletov pri zahtevnih posegih ohranja boljši nadzor nad stanjem porodnice v času operacije.
Težave povezane s carskim rezom
- Večje tveganje za nastanek komplikacij povezanih z vraščanjem in preraščanjem posteljice. Tako stanje spada med pomembne vzroke smrtnosti mater v razvitem svetu, zaradi težko obvladljivih krvavitev po porodu, predvsem, če se diagnoza ne postavi pred začetkom krvavitve.
- Manjša družina. Ženske, ki so imele carski rez imajo statistično značilno manj otrok.
- Minimalno večje tveganje za spontani splav in mrtvorojenost v naslednjih nosečnostih.
- Večje tveganje za alergijsko pogojene bolezni, debelost in manj ustrezen imunski odziv otroka.
- Daljši čas okrevanja.
- Manj učinkovito dojenje.